Kada se dijete rodi svi poželimo samo jedno. Da je živo i zdravo. Na početku brige o novorođenčetu, jedna od stavki koje svakako mogu da utiču na zdravlje bebe je pravilan izbor kozmetike. Iz tog razloga je veoma važno birati testirane proizvode na prirodnoj bazi, čitati deklaracije i etikete koje se nalaze na kozmetičkim proizvodima za bebe i djecu.
Ne postoji roditelj koji se makar jednom nije zapitao koja je to kozmetika koja je najbolja za bebe i djecu. Neškodljiva, a u isto vrijeme i učinkovita. Ako nemate ideju šta Vam tačno treba izbor može da bude poprilično zahtjevan i težak. Kozmetika za bebe i djecu nije strogo deklarisana i mogu je koristiti i odrasli zato je preporuka da obavezno, prije kupovine bilo kog kozmetičkog proizvoda pročitate deklaraciju i informišete se. Vrlo često se kozmetika za bebe preporučuje odraslima s osjetljivom kožom.
Zašto se onda kozmetika za bebe i djecu razlikuje od kozmetike za odrasle? Najdalje do desete godine života postojeće funkcionalne i strukturne razlike u koži. Koža bebe i uopšte djece je za nekih dvadesetak posto tanja u odnosu na kožu odraslih. Propustljivija je za vodu, ali i za ostale materije te veoma lako upija, ali i veoma lako može da izgubi i vodu i hranjive materije. Zbog svoje tankoće izuzetno je osjetljiva i na sunčevo zračenje te je i to još jedan od razloga zbog kog postoje i posebne linije kozmetičkih preparata za zaštitu od sunca samo za bebe i djecu.
Šta treba da sadrži kozmetika za bebe i djecu? Različite kupke, mlijeka za tela, losioni, kreme su manje više sličnog sastava, ali komponente koje prave razliku su upravo one koje mogu i da naštete koži Vaše bebe ili djeteta. Za sve kozmetičke proizvode važi jedno nepisano pravilo a to je da je proizvod kvalitetniji što je manje hemikalija. Sve te sastojke u kozmetičkim proizvodima možemo podijeliti na prirodne i sintetičke. I nisu svi prirodni sastojci dobri niti su svi sintetički dobijeni sastavni dijelovi kozmetike za bebe i djecu loši po zdravlje.
Kada se govori o biljnim uljima u dječjoj kozmetici, koja su naročito prisutna u losionima i kremama, koriste se samo dva etarska ulja, ulje nevena i ulje lavande. Sva ostala etarska ili esencijalna ulja se ne upotrebljavaju u dječjoj kozmetici zato što, i pored razblaživanja baznim uljima, dosta su jaka i iritiraju osjetljivu dječju kožu. Ako na deklaraciji u opisu sastava kupke ili kreme pročitate da u sastav ulaze još i ova bazna ulja: kokosovo ulje, bademovo ulje, ulje ovsa, ulje jojobe, ulje semneki grožđa takav kozmetički proizvod je siguran za Vaše dijete. Sva ova biljna u ulja bilo da su esencijalna ili bazna imaju višestruko blagotvorno dejstvo na kožu od prvog dana rođenja. Nije retko da se koriste prilikom masaža bebe, ali i prilikom uklanjanja tjemenjače. Osim što ih u prodaji možemo pronaći kao zaseban kozmetički proizvod, biljna ulja su takođe i aktivni sastojci drugih kozmetičkih proizvoda.
Ljekovito bilje je takođe veoma zastupljeno u industriji kozmetike za bebe i djecu. U kupkama u prvim losionima koje će beba koristiti najčešće možemo sresti ekstrakt kamilice koja ima izuzetno umirujuće dejstvo na kožu. Pored kamilice najčešći ekstrakti bilja koji se koriste su: ekstrakt lavande, nevena, aloe vera, ovsa i sl.
Bilo da je u pitanju prisustvo biljnog ulja ili ekstrakta biljke njihova pozitivna dejstva na kožu djeteta su mnogostruka. Prije svega tu je zaštitno svojstvo. Losioni, kupke i kreme za djecu koja sadrži ove sastojke imaju dobru moć apsorpcije na kožu tako da predstavlja odlično sredstvo za hidrataciju kože. S druge strane kada se upije u kožu ono formira zaštitni film na koži i sprečava gubitak vlage iz kože. Mnogo pre savremene medicine i kozmetologije bila su poznata zacjeljujuća i umirujuća svojstva pojedinih biljaka. Spravljanje različitih melema od ovih biljaka vjekovima unazad se praktikuje.
Od ostalih sastojaka za koje bi bilo poželjno naći u sastavu kozmetike za bebe su i : pantenol, lanolin, alantion, bisabolol, pčelinji vosak, ši buter.
Pantenol ili poznatiji kao provitamin B5 je hemijsko jedinjenje koje se u organizmu pretvara u vitamin B5. Veoma često ga možemo naći u sastavu losiona, krema, jer ima zacjeljujuće dejstvo jer stimuliše obnavljanje kože i time podstiče zarastanje rana. Zbog svoje sposobnosti da vezuje vodu on sprečava isušivanje i iritaciju kože, kao i pojavu crvenila usled različitih iritacija.
Lanolin je mast koja vodi poreklo iz lojnih žlijezda ovce, a dobija se preradom ovčje vune. Da bi mogla da se koristi u kozmetici za djecu mora da bude veoma prečišćena. Kozmetički proizvodi koji sadrže lanolin preporučuju se prilikom njege suve i ispucale kože. Lanolin ne vezuje vodu kao pantenol, ali je zarobljava stvarajući zaštitni sloj.
Alantoin u kozmetici ima zacjeljujuće dejstvo jer podstiče obnavljanje kože. Dobija se ekstrakcijom iz gavez biljke, a ima ga i u kamilici, pšeničnim klicama i cvekli. Često ulazi u sastav krema za bebe je istovremeno umiruje i hidrira kožu i pomaže apsorpciji ostalih hranjivih sastojaka.
Bisabolol koji se koristi u kozmetici može prirodnim putem da se dobije iz kamilice ili brazilskog drveta ili sintetički, u laboratoriji. Poznato je njegovo blagotvorno dejstvo na kožu i iz tog razloga se često ulazi u sastav kozmetike za djecu poput losiona za tijelo. Veoma često ulazi i u sastav krema koje služe za suzbijanje ojeda kod beba i djece jer nepovoljno utiče na uzročnike infekcije kože.
Pčelinji vosak je proizvod voštanih žlijezda različitih vrsta medonosnih pčela i kada se koristi u kozmetici za djecu mora biti visoko prečišćen. U kozmetičkim proizvodima se koristi za omekšavanje kože, ali i kao melem za zarastanje rana. Poznato je i da pčelinji vosak ima antimikrobna svojstva.
Ši buter se dobija preradom plodova istoimenog drveta koje raste u zapadnoj Africi. Ovaj proizvod je bogat vitaminima i masnim kiselinama koje pružaju idealnu njegu svakom tipu kože. Ši buter je idealan za kozmetiku koju koriste bebe i djeca jer kada se nanese na kožu nema tendenciju da začepi pore. Iz tog razloga veoma često ulazi u sastav specijalnih krema koje se koriste za kože zahvaćene ekcemima.
Kada na poleđini kreme, losiona ili kupke za kupanje pročitate:
Hipoalergeno- rijetko izaziva alergijske reakcije.
Prirodno- proizvod sadrži sastojke dobijene iz prirodnih izvora minimalnim procesom prerade.
Organsko- sadrži 95% sastojaka koji su gajen prema propisima i pravilima organske proizvodnje.
pH neutralno – podrazumeva pH oko 7.
pH izbalansirano- podrazumeva pH oko 5.5 ( pH kože kreće se u rasponu od 4.5 do 7).
I samo da Vas podsjetimo, dječju kozmetiku možete da koristite i Vi. Neka naši objekti budu mjesto vaše porodične kupovine.
Nastojimo da budemo što precizniji u opisu proizvoda, prikazu slika i samih cijena, ali ne možemo garantovati da su sve informacije kompletne i bez grešaka. Svi artikli prikazani na sajtu su dio naše ponude i ne podrazumijeva da su dostupni u svakom trenutku. Raspoloživost robe možete provjeriti pozivom na 051/300-344 ili 066/826-479.
Neophodne kolačići čine lokaciju korisnim tako što pružaju osnovne funkcije kao što su navigacija stranica i pristup zaštićenim područjima. Sajt koristi kolačiće neophodne za pravilno funkcionisanje našeg sajta kako bi omogućili pojedinačne tehničke karakteristike i na taj način pružili pozitivno korisničko iskustvo.
Statistički kolačići anonimnim prikupljanjem i slanjem podataka pomažu vlasnicima sajta da razumeju kako posetioci interaktuju sa sajtom. Radi se o kolačićima koji omogućavaju sajtu da obezbedi web analitiku, odnosno analizu korišćenja naše web lokacije i merenje prisustva koju sajt sprovodi radi poboljšanja kvaliteta i sadržaja ponuđenih usluga.
Marketing kolačići se koriste za praćenje posetilaca putem web stranica. Koriste se kako bi se korisnicima prikazivali relevantni oglasi i podstiču ih da učestvuju, što je važno za izdavače i oglašivače nezavisnih proizvođača. Sajt koristi oglase i kolačiće za Google Analytics i ads/ga-audiences i collect i Facebook kolačiće.