Pribor za njegu | AZETA BIO

po strani
Filtriraj
Resetujte filtere
Brendovi
Veličina
Kolekcije
Prikažite više
Cijena
azeta_bio
4 proizvoda
Sačuvano u omiljne
AZETA Bio Organic dječja pasta za zube napravljena je od svih organskih sastojaka&mdash...
14,60 KM
Sačuvano u omiljne
AZETA Bio Organic dječja pasta za zube napravljena je od svih organskih sastojaka&mdash...
14,60 KM
Sačuvano u omiljne
AZETA Bio Organic dječja pasta za zube napravljena je od svih organskih sastojaka&mdash...
14,60 KM
Sačuvano u omiljne
AZETA Bio Organic dječja pasta za zube napravljena je od svih organskih sastojaka&mdash...
14,60 KM
Pročitajte

Pribor za njegu

Iako nam se bebe kada se rode čine toliko mali i jednostavni, njega koju bebe zahtjeva, naročito u prvim mjesecima svog života nije ni malo jednostavan. Ne bi bilo loše da osnovni pribor za njegu osigurate prije nego što se beba rodi. Na taj način poštede ćete se dodatnog stresa.

Kada budete kupovali pribor za njegu bebe kao prve stavke obavezno stavite makazice, grickalice, te češalj i četku za kosu. Iako nije toliko retka pojava da se bebe rađaju s jednim do dva zuba, četkica za zube i pasta za zube mogu da pričekaju.

Od samog rođenja nokti bebe zahtijevaju njegu i redovno rezanje. Neke bebe se i rađaju s poprilično dugim noktićima, a iako se ne rode s izraslim noktima nokti kod beba veoma brzo rastu. Ukoliko se bebi ne režu redovno nokti bilo makazama ili grickalicom, svojim pokretima ruku, naročito tokom spavanja, može ozbiljno da se ozlijedi. Nokti kod novorođenčeta rastu veoma brzo, možda ćete morati da ih režete i jednom u pet dana. Nokti na nogama rastu nešto sporije te ćete njih rezati jednom u dvije do tri nedjelje.  Nikako nemojte rezati nokte bebi makazama koje i Vi koristite, prije svega, nije higijenski, a ono što je mnogo važnije, nije sigurno. Koristite isključivo pribor za njegu noktiju koji je namijenjen samo za bebu. Bez obzira na to što ga koristi samo Vaše novorođenče, redovno čistite i makaze i grickalicu prije i poslije svakog korištenja. Nokti kod bebe su veoma mekani i fleksibilni, te tokom rezanja može doći do klizanja makaza ili grickalice te morate biti jako oprezni. Vodite računa da kada režete nokte svoje bebe to ne bude ni previše nisko i duboko. Ozlijede nastale na ovaj način biće veoma bolne za bebu, a rana takvog tipa može veoma brzo da se inficira. Kada režete bebine nokte, bolo grickalicom bilo makazama jednom rukom povucite jastučić na prstu dalje od nokta. Odvojite rub nokta od kože a bebinu ruku fiksirajte u siguran položaj i držite čvrsto. Tako ćete se mogućnost da povrijedite bebin prstić svijesti na minimum. Rezanje noktiju kod bebe makazama je nešto komplikovanije nego grickalicom. Za koji god set pribora za njegu noktiju da se odlučite i bilo da koristite makaze ili grickalicu nokte sijecite tako da pratite prirodni oblik nokta. Kada siječete nokte na rukama probajte da linija nokta bude malo zaobljena, tako da nešto dublje izrežete ivice noktića. Kada su nokti na nogama u pitanju, preporuke su da ih siječete ravno, kako ne bi došlo do urastanja. Ukoliko slučajno ozlijedite bebin prstić,to nije ništa strašno. Nemojte paničiti. Važno je samo da na vrijeme odreagujete jer su bebini prstići podložniji infekcijama, naročito u tom uzrastu. Na mjesto ozljede pritisnite komad sterilne vate i držite čvrsto nekoliko minuta. Ukoliko ga je i bilo, krvarenje će prestati. Nikako nemojte lijepiti flaster na ozlijeđen bebin prst. Ona prečesto stavlja ruke u usta i može se dogoditi da skine flaster s prstića i proguta ga. Nemojte se libiti i da zatražite pomoć. Dok najčešće jedan roditelj drži bebu, drugi može, bez stresa, da se pozabavi sječenjem noktiju.

Ne rađaju se sve bebe bez kose. Međutim do svog prvog rođendana sve bebe ipak  dobiju kosu. No tekstura i boja kose novorođenčeta nema baš mnogo sličnosti s kosom odraslog čovjeka te Vašoj bebi morate obezbediti i četku i češalj koji su prilagođeni isključivo njima i njihovim potrebama. Ovaj segment pribora za njegu beba u osnovi podrazumijeva komplet češlja i četke izrađenih od prirodnih i hipoalergenih materijala koji su izuzetno prijatni za bebinu glavu.  Koža na bebinoj glavi je izuzetno osjetljiva. Zato treba biti veoma obazriv kada su u pitanju aktivnosti vezane za bebinu glavu. Nemojte misliti da češljanje bebine glave bilo češljem ili četkom nema svrhe ako beba nema dovoljno ili uopšte kose na glavi. Dobrobiti češljanja su mnogostruki. Prije svega lagano prelaženje češljem ili četkom preko površine bebine kože glave povećava protok krvi i pospješuje cirkulaciju. Za posljedicu imamo zdravu kožu glave novorođenčeta i postavljamo zdravu osnovu za rast nove dlake. Kružni pokreti četke ili češlja preko površine glave djeluje umirujuće na bebu. Roditelji ponekad veoma lukavo koriste ovu aktivnost jer smiruje bebu kada je uznemirena i može i da je uspava. Kada češljate svoju bebu Vi u stvari stimulišete nervne završetke na površini glave. Istraživanja su pokazala da je četkanje glave veoma korisno kod razvoja nervnog sistema tek rođene bebe. Kod novorođenčeta se u prvim mjesecima života, bilo da ima kosu na glavi ili ne, javlja  jedan oblik dermatitisa u narodu poznat kao tjemenjača. To su najčešće čvrste, žućkaste izrasline na bebinoj glavi koje imaju oblik malih ljuspica. Ovo stanje nije zarazno, javlja se kod većine beba i ni na jedan način ne boli i ne svrbi bebu. Najbolji način za uklanjanje tjemenjače je četkanje bebine glave. Na taj način fizički uklanjate ljuspičaste tvorevine s bebine glave. Kosa se može četkati i kad je vlažna i kad je suva bilo četkom ili češljem minimum jedanput dnevno najbolje posle kupanja. Ukoliko primjetite da se koža crveni, proces treba stopirati na nekoliko dana da se crvenilo smiri. Postoje i različiti preparati koji se nanose i masiraju po bebinoj glavi tokom četkanja, a pomažu prilikom uklanjanja tjemenjače i istovremeno smiruju kožu glave. Održavanje ovih komada pribora za njegu bebe krajnje je jednostavno. S vrijemena na vrijeme iščetkajte četku i češalj i operite ih neutralnim sredstvom za pranje i toplom vodom.

Kada već stigne vrijeme za četkicu i pastu za zube Vaš mališan nije više novorođenče. No s pravilnom higijenom usne duplje kod beba treba započeti mnogo ranije. Vlažnom sterilnom gazicom ujutru i navečer treba uklanjati ostatke hrane. Zubi počinju da se peru i održavaju odmah po njihovom nicanju. Veliki broj beba dobija svoje prve zube prije prvog rođendana te svakako ne treba čekati sa započinjanjem pravilne njege do navršetka pune godine.  Kao i sve i naviku pranja zuba treba razvijati od najranijeg  pogodnog trenutka. Kupite svom djetetu četkicu za zube. Neka se, za prvo vrijeme,  igra s njom. drži je u ruci, a poslije nekog vrijemena će početi i da je unosu u usta. Roditeljima se preporučuje da svoje pranje zuba učestale i to rade isključivo pred djetetom pokazujući mu istovremeno koliko pranje zuba četkicom izaziva pozitivna osjećanja i koliko je lijep osjećaj u ustima nakon pranja zuba. Kada je u pitanju zubna pasta najbolje je koristiti one zubne paste koje su upravo namijenjene najmlađima. Osim što su blage, veoma često paste za zube za djecu dolaze s ukusima koji su veoma popularni kod najmlađih. Nipošto nemojte dopuštati da djete koristi četkicu za zube Vas ili Vaše starije ili mlađe djece. Četkica za zube je jedan od najličnijih predmeta i svijest o tome treba razvijati od najranijih dana.

Osigurajte Vašoj bebi najkvalitetniji pribor za njegu. Naša kvalitetna ponuda pojedinačnih proizvoda za njegu beba, kao i setova za njegu beba biće Vaš siguran izbor. Posjetite naše objekte ili onlajn ponudu i sami se uvjerite.